2020. május 21. csütörtök 14.00 óra
Meghívott előadók:
Gáspári Zoltán (PPKE): Fejezetek a koronavírus szerkezeti biológiájából
Bár a 2019-nCoV/SARS-CoV2/COVID-19 vírus váratlanul került a molekuláris biológiai kutatások középpontjába, a hasonló vírusok tanulmányozása révén fertőzési mechanizmusának számos részlete ismert. Az új, meglepően gyorsan és folyamatosan születő új eredmények pedig rávilágítanak az új vírus egyedi vonásaira. Előadásomban a vírus sejtbe jutásának, fehérjetermelésének és sokszorozódásának néhány aspektusát tekintem át az elérhető fehérjeszerkezeti adatok segítségével.
Keserű György Miklós (TTK): Újrapozicionált gyógyszerek alkalmazási lehetőségei COVID-19 fertőzésben
A COVID-19 járvány európai és amerikai megjelenésével a megelőzés lehetőségeinek vizsgálata mellett (szociális távolságtartás, vakcináció) egyre sürgetőbb igény merül fel a már fertőzött betegek hatékony gyógyszeres terápiájára. A rendelkezésre álló rövid idő az új, innovatív terápiák gyors alkalmazására nyilvánvalóan nem elegendő, ezért a jelenleg alkalmazott kezelési protokollokban döntő többségében olyan, már ismert gyógyszereket használnak, amelyeket eredetileg más betegségek kezelésére fejlesztettek ki. Az előadás áttekintést ad a leggyakrabban használt lehetőségekről és az eddig szerzett tapasztalatokról.
Ábrányi-Balogh Péter (TTK): ChemLearning
A ChemLearning program keretében az ELTE, a BME és a TTK oktatói alakítottak egy munkacsoportot, amelynek célja, hogy az egyetemeken a szerves kémiai oktatást segítse. Célunk, hogy a tantermekben és az egyetemen kívül a modern technika eszközeit adhassuk az oktatók és a hallgatók kezébe egy szerves kémiai feladatbank segítségével, amelyet a Canvas és a Moodle e-learning rendszerek kezelnek.
2020. április 16. csütörtök 14.00 óra