Ezúton szeretnénk meghívni az Amyloid School - Budapest online nemzetközi konferenciára, ami a VEKOP és a HKDI közös szervezésében valósul meg 2020. november 20-án pénteken 8.30 órától Teams-en.
2020. november 19. csütörtök 14.00 óra
2020. október 15. csütörtök 14.00 óra
2020. szeptember 17. csütörtök 14.00 óra
2020. június 18. csütörtök 14.00 óra
Napjainkban a polipeptid és fehérje-fragmens típusú makromolekulák szerepe egyre nő. Ezt felismerve igyekeztünk egy korszerű és kis költségű módszert fejleszteni, amely jó alternatíva lehet kutatók számára.
Rendkívül értékes és ritka tömegspektrométerrel gazdagodott az ELTE Kémiai Intézete a Szint Plusz Kiválósági Program keretében. A világszinten egyedülálló műszer segítségével kutatóink minden eddiginél pontosabban tudják elvégezni többek között a gyógyszerhatóanyagok és a peptid- illetve fehérje típusú molekulák szerkezetvizsgálatát az új, Cornides István fizikusról elnevezett laboratóriumban.
2020. május 21. csütörtök 14.00 óra
Meghívott előadók:
Gáspári Zoltán (PPKE): Fejezetek a koronavírus szerkezeti biológiájából
Bár a 2019-nCoV/SARS-CoV2/COVID-19 vírus váratlanul került a molekuláris biológiai kutatások középpontjába, a hasonló vírusok tanulmányozása révén fertőzési mechanizmusának számos részlete ismert. Az új, meglepően gyorsan és folyamatosan születő új eredmények pedig rávilágítanak az új vírus egyedi vonásaira. Előadásomban a vírus sejtbe jutásának, fehérjetermelésének és sokszorozódásának néhány aspektusát tekintem át az elérhető fehérjeszerkezeti adatok segítségével.
Keserű György Miklós (TTK): Újrapozicionált gyógyszerek alkalmazási lehetőségei COVID-19 fertőzésben
A COVID-19 járvány európai és amerikai megjelenésével a megelőzés lehetőségeinek vizsgálata mellett (szociális távolságtartás, vakcináció) egyre sürgetőbb igény merül fel a már fertőzött betegek hatékony gyógyszeres terápiájára. A rendelkezésre álló rövid idő az új, innovatív terápiák gyors alkalmazására nyilvánvalóan nem elegendő, ezért a jelenleg alkalmazott kezelési protokollokban döntő többségében olyan, már ismert gyógyszereket használnak, amelyeket eredetileg más betegségek kezelésére fejlesztettek ki. Az előadás áttekintést ad a leggyakrabban használt lehetőségekről és az eddig szerzett tapasztalatokról.
Ábrányi-Balogh Péter (TTK): ChemLearning
A ChemLearning program keretében az ELTE, a BME és a TTK oktatói alakítottak egy munkacsoportot, amelynek célja, hogy az egyetemeken a szerves kémiai oktatást segítse. Célunk, hogy a tantermekben és az egyetemen kívül a modern technika eszközeit adhassuk az oktatók és a hallgatók kezébe egy szerves kémiai feladatbank segítségével, amelyet a Canvas és a Moodle e-learning rendszerek kezelnek.
2020. április 16. csütörtök 14.00 óra
2020. március 19. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: Természettudományi Kutatóközpont, Nagyterem
Dékány Gyula: Mission: Impossible
Innovations Leading to Human Milk Oligosaccharides, Glycosphingolipids and Cancer Vaccines
Az előadás bemutatja egy maroknyi külföldön élő magyar kutató munkájához köthető tudományos és innovációs eredményeket. Az előadás szintén betekintést nyújt az alapkutatásból táplálkozó szintetikus innovációk kritikus jellemzőibe az által, hogy bevezeti a résztvevőket egy rendkívűl sikeres innováció részleteibe.
2020. február 20. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: Természettudományi Kutatóközpont, Nagyterem
Szente Lajos: A korai megfigyelésektől a termékfejlesztésig: invenció és innováció a ciklodextrin technológiában
2019. december 7. szombat 9.00 óra
Helyszín: ELTE TTK 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a, Eötvös Terem
Greiner István (Richter): Áramlásos kémia, előnyök és hátrányok
Manapság az áramlásos kémia egyre népszerűbb téma a szintetikus kémiával foglalkozó szaklapokban. Ez különösen igaz azokra a cikkekre, amelyek a gyógyszeriparhoz, vagy egyéb szigorúan minőségbiztosított kémiai folyamatokhoz kapcsolódnak. Az előadás során ezen folyamatok különleges tulajdonságai és néhány példa is ismertetésre kerül, hogy a hallgatóság mélyebb betekintést nyerhessen az ezzel foglalkozó vegyész munkájába.
Volk Balázs (Egis): Méretnövelési kihívások a gyógyszerhatóanyag-fejlesztésben - Egis esettanulmányokon keresztül
A gyógyszerhatóanyagok gyártóeljárásának kifejlesztése laborszinttől a nagylaboron és középüzemen keresztül nagyüzemi sarzsméretig számos kémiai, technológiai, gépészeti és reakcióbiztonságossági kihívást rejt magában. Az előadás az Egis Gyógyszergyár Zrt. originális és generikus gyógyszerkutatási és -fejlesztési tevékenységéből mutat be néhány érdekes közelmúltbeli esettanulmányt, többek között az áramlásos kémia, a szén-szén keresztkapcsolások és a Diels-Alder reakciók témaköréből.
Kotschy András (Servier): A szintetikus kémia szerepe a gyógyszerkutatásban
A mai gyógyszerkutatási célpontok jelentős része kívül esik a hagyományos kismolekulák (MW<500) területén, ami a gyógyszerjelöltek szerkezeti komplexitásának növekedéséhez vezet. A szintetikus kémiai felfedező kutatás ezért elengedhetetlen előfeltétele a hatékony gyógyszerkutatásnak. Az előadás egy gyógyszerjelölt kifejlesztése kereteiben mutatja be ez az egymásra utaltságot.
Répási József (Soneas): Metatézis - egy Nobel díjas felfedezés útja a labortól az ipari felhasználásokig
A Soneas a XiMo Kft ipari partnereként 2014-tól kezdődően állít elő metatézis katalizátorokat illetve fejleszt metatézis reakciókon alapuló technológiákat gyógyszerhatóanyagok, agrochemikáliák valamint aroma és illatanyagok előállítására. A Soneas a világon elsőként valósította meg a Nobel díjas Prof. Schrock által kifejlesztett W és Mo alapú metatézis katalizátorok üzemi méretű szintézisét illetve végez ipari méretű szintéziseket ezeknek a katalizátoroknak a felhasználásával.
Puskás István (Cyclolab): Gyakorlatok három gyűrűre: szemelvények a módosított ciklodextrinek világából
A ciklodextrinek három legismertebb képviselője keményítőből enzimatikus konverzióval előállítható ciklikus oligoszacharid.Változatos szintézismódszerekkel e három ciklodextrinből többszáz tonnányi méretben előállított közönséges tisztítószer készíthető, de néhány különleges ciklodextrin-származékot az emberiség a Marsra, illetve a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstökösre is küldött az élet esetleges nyomait kereső analitikai eszköz kritikus alkotórészeként. Célszerűen megtervezett ciklodextrin-származékokkal a mindennapok során elsősorban javított hatékonyságú gyógyszerkészítményekben találkozhatunk.
Tátrai Péter (Solvo): A gyógyszer nemcsak hat, de közlekedik is: a transzporterkutatás tanulságai a gyógyszerfejlesztés számára
Egy klinikai lead kiválasztása, majd optimalizálása során érthető módon -- az általános gyógyszerszerűség szempontjai mellett -- a célponton való szelektív hatás maximalizálása kapja a legnagyobb figyelmet. Ugyanakkor a drogmolekula szerkezete nemcsak a szer farmakodinámiáját, de a farmakokinetikáját, ezen belül a különböző drogtranszporter-fehérjékkel való kölcsönhatását is nagyban befolyásolja. Ígéretes gyógyszerjelöltek buknak el azon, ha a transzporterektől függő mozgásuk nem a kívánt módon alakul a biológiai határfelületeken, vagy ha más fontos gyógyszerek transzporter-mediálta közlekedését megzavarják. A Solvo világszinten úttörőként fejlesztette ki azokat az in vitro vizsgálatokat, amelyek a gyógyszer-transzporter kölcsönhatásokat megjósolva segítik az originális gyógyszerkutatást e csapdák elkerülésében.
Thomas J.J. Müller: Diversity oriented one-pot synthesis of functional heterocycles - rapid strategies to novel dyes and kinase inhibitors
2019. október 17., MTA TTK
Carsten Sachse: Structural basis of p62/SQSTM1 polymers by electron Cryo-Microscopy
2019. október 16., ELTE TTK 6.511
Pályázz és nyerj!
Csatlakozz a SzintPlusz Kiválósági Programhoz, válassz társat és izgalmas szintetikus kémiai és biológiai témát!
A Ti sikeretek a Mi büszkeségünk és az ELTE dicsősége!
SzintPlusz nyitórendezvény
2019. június 14. péntek
9.30 Köszöntő, rektori megnyitó: Dr Borhy László rektor
9.40 Kiválósági programok ismertetése: Dr Szalay Péter tudományos rektorhelyettes
9.50 Szintézis Plusz program áttekintése: Dr Perczel András tanszékvezető
10.10 Az első beruházásunk: Schlosser Gitta Ph.D.
10.30 Szünet
10.40 Kerekasztal beszélgetés
Pillérfelelősök: Csámpai Antal, Málnási-Csizmadia András, Mező Gábor, Perczel András
Helyszín: ELTE Eötvös terem
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a, 0.83-as terem