2022. május 19. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: ELKH TTK 1117 Budapest, Magyar Tudósok körútja 2. Kisterem
2022. április 21. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: ELKH TTK 1117 Budapest, Magyar Tudósok körútja 2. Kisterem
2022. március 17. csütörtök 14.00 óra
Bemutatjuk az ELTE TTK Kémiai Intézetének új mikroanalitikai műszerét, egy aminosav analizátort. Az új készülék megbízható módon szolgálja ki a kutatási, ipari projektekhez kötődő vizsgálati és az egyetemi oktatási igényeket.
Bemutatjuk az ELTE TTK Kémiai Intézetének legújabb családtagját, a 400 MHz-es NMR készüléket, amely magas szinten automatizált. Korszerű műszaki színvonalával gyorsan és hathatósan szolgálja nem csak a BSc és MSc oktatást, de a rutin kutatói igényeket is.
2022. február 17. csütörtök 14.00 óra
Bemutatjuk az ELTE TTK Kémiai Intézetének új szerkezetkutatási műszerét, egy ioncsapdás tömegspektrométert. Az elektrospray ionforrással felszerelt tandem tömegspektrométer szabadon hozzáférhető az ELTE oktatói és kutatói számára.
2022. január 20. csütörtök 14.00 óra
2021. december 16. csütörtök 14.00 óra
2021. november 18. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: ELKH TTK, 1117 Budapest, Magyar Tudósok körútja 2. Kisterem
2021. október 21. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: ELKH TTK, 1117 Budapest, Magyar Tudósok körútja 2. Kisterem
2021. szeptember 16. csütörtök 14.00 óra
Helyszín: ELKH TTK, 1117 Budapest, Magyar Tudósok körútja 2. Kisterem
A BactiVax (anti-Bacterial Innovative Vaccines) MSCA-ITN-ETN program bemutatása
Dr. Horváti Kata, Chiara Bellini és Bognár Zsolt
Szeretettel várjuk 2021. július 15-én csütörtökön 14.00 órától a HunProtExc és a Szint+ keretében felújított laborok ünnepi átadására.
Az átadón köszöntőt mond Kacskovics Imre Dékán és Szalai István Intézet igazgató, majd a laborok kutatási témáit "Poszter flash" és rövid előadások mutatják be.
Kezdő helyszín: ELTE TTK Északi épület V. emelet 504A labor, majd további laborok az északi és déli épületben.
Elkészült az ELTErvezett fehérjék című kisfilmünk, ami bemutatja a Kémiai illetve Biológiai Intézet biotechnológiai laboratóriumában zajló gyártási folyamatokat és műszereket.
Az ELTE TTK Szerves Kémiai Tanszék kezdeményezésére az Eötvös Loránd Tudományegyetem 100 darab nagyméretű, vászonra nyomtatott periódusos rendszert ajándékoz a magyar középiskoláknak, amelyeket mintegy negyven fővárosi és hatvan vidéki intézmény osztálytermeiben helyeznek el június elejétől. A kezdeményezés célja a középszintű kémiaoktatás támogatása és a természettudományos kutatói karrier népszerűsítése.
Az impozáns, 120x160 cm-es nyomtatványon az elemek periódusos rendszerén kívül a magyar kémia és az ELTE több évszázados, sok ponton összefonódó történetének legnagyobb alakjai is megjelennek. Winterl Jakabtól, Than Károlytól és két Nobel-díjasunktól, Szent-Györgyi Alberttől, illetve az ELTE kémiai doktori iskolájának névadójától, Hevesy Györgytől rövid idézeteket is olvashatnak a diákok.
Az ELTE számára kulcsfontosságú a színvonalas hallgatói, kutatói utánpótlás biztosítása. Ezt már számos, az egyetem Kémiai Intézete és az itt működő „Szint+” Kiválósági Program által indított tudománynépszerűsítő tevékenység is segíti. Ide sorolható a nemrég lezajlott OTDK-hoz kapcsolódó, középiskolásokat célzó „Kémiás véleményvezér” pályázat, az ismert emberek bevonásával készült, fehérjetudományokat bemutató videók (Újítások a peptidkémiában, Tömegspektrometria magasfokon) vagy a Molecular Frontiers sorozat keretében hazánkba meghívott Nobel-díjas tudósok előadásai.
„A kémia kulcsszerepet játszik a társadalom számára fontos problémák kezelésében” – emlékeztet Perczel András akadémikus, az ELTE Szerves Kémiai Tanszék vezetője, a „Szint+” vezetője. – „Kémikus foglalkozik a vas- és acélipar, a gluténmentes diéta, de a nanorészecskék és az elektrokémiai rendszerek fejlesztésével, a szerves és a szervetlen szintézisek és gyógyszeripari eljárások környezetbarát megoldásának kidolgozásával is. Az ország egyik vezető kémiai képzőhelyeként mindent meg kívánunk tenni azért, hogy minél több fiatal érdeklődését keltsük fel ez iránt az izgalmas, fontos és szerteágazó XXI. századi tudomány iránt” – fogalmaz.
Az osztálytermekbe kerülő plakátok ősztől sok leendő kémikus kedvét hozhatják meg az egyetemi szintű tanulmányokhoz, vagy akár a tudományos karrierhez. Az ELTE továbbra is várja azon középiskolák jelentkezését, amelyek szívesen használnák az oktatásban a nagyméretű periódusos rendszert.