Célunk, hogy kiterjesszük a nanokapszulázható hatóanyagok körét a kevésbé hidrofób jellegű molekulákra. Ezen vegyületcsoportba tartoznak a gyógyszerkutatásban egyre fontosabbá váló peptid- és peptidkonjugátum, fehérje típusú (kismolekulatömegű aktív vegyület – peptidhordozó kémiailag kötve) hatóanyagok, melyek kapszulázását a molekula környezeti hatásokra mutatkozó érzékenysége is indokolja. A kutatási terv másik fontos célja irányító molekulák felhasználása a hatóanyag hordozó nanorészecske célbajuttatására, a szelektív sejtbejutás elősegítésére az adott nanorészecske konstrukció felszínének módosításával. A sejtbejutás és a biohasznosíthatóság növelése céljából (tumorsejtek, vagy intracelluláris kórokozók gazdasejtjei) ligandumokkal (elsősorban receptor specifikus peptidek) dekoráljuk az adott nanokonstrukció felszínét.

Meghatározzuk a biohasznosíthatóságot növelő sejtpenetráló, illetve antibakteriális tulajdonságú peptid membránaffinitását modell lipid rétegek és sejtfelvételi mérések alkalmazásával. Ennek alapján csoportokba sorolhatjuk a célbajuttatásra alkalmazandó peptideket.

Az egyes hordozó peptidek, valamint a különböző nanokonstrukciók esetében az in vitro vizsgálatok fontos szerkezet – hatás összefüggéseket szolgáltatnak. Jellemezzük az egyes konstrukciók hatékony internalizálódásához szükséges feltételeket, a fiziko-kémai sajátságokat (töltés, méret, felszíni módosítások, borítottsági szubsztitúció, polaritás stb.). Az egyes biokonjugátumok esetében a sejtbejutás és a biohasznosíthatóság szempontjából optimalizált konstrukciókat állítunk elő.

Bősze Szilvia, Gyulai Gergő, Kiss Éva

Eredmény_2020. május