Antimikrobiális peptidek és fehérjerészletek (AMPk) nagy előnye, hogy ellenük korlátozottan alakul ki rezisztencia. Enzimlabilitásuk miatt azonban a közelmúltban inkább magasabb szerveződésű formáik, valamint az enzimrezisztens, nem természetes peptid-foldamerek kerültek az érdeklődés előterébe. Azonban a specifikus pontokon történő mesterséges építőelemekkel történő aminosavhelyettesítés még csak korlátozottan jelent meg a gyógyszerkémikusok eszköztárában.

Célunk a biológiai membránokkal kölcsönható, önszerveződő oligopeptid rendszerek vizsgálata és fejlesztése, melyek nagy antimikrobiális potenciállal és jelentős enzimrezisztenciával is rendelkeznek. A projekt keretében két kulcsterület szinergiáján alapuló iteratív szekvenciafejlesztést tervezünk, melyben a baktériumokon, valamint gazdasejt modellkultúrákon végzett in vitro hatásvizsgálatok és a state-of-the-art áramlásos kémiai peptidszintézis ötvöződik.

Első kulcsterült Horváti Kata kutatása, melyben a tuberkulózis és egyéb bakteriális fertőzések kezelésére és megelőzésére alkalmas peptid-konjugátumok előállítását tűzte ki célul. Munkája során, olyan peptidek előállítását tervezi, melyek hatékonyan tudják gátolni az intracelluláris, gyakran rezisztens mikroorganizmusokat. Másik kulcsterület Mándity István kutatása, ami alapvetően új szintetikus technikák alkalmazásán nyugszik, melyek körében egyre nagyobb teret hódítanak az áramlásos kémiai eljárások. A foldamerek nem-természetes aminosavakból felépülő, önrendeződő biomimetikus rendszerek. Ezen molekulák a peptidekhez és fehérjékhez hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek. A két terület ötvözésével fejlesztettünk egy áramlásos kémiai state-of-the-art peptidszintézis reaktort, mely lehetővé teszi β3-aminosav foldamer építő elemek költséghatékony beépítését.

Horváti Kata, Mándity István

Eredmény_2020. május