Esemény Adatai

Kezdete: December 07, 2019 09:00AM
Vége: December 07, 2019 06:00PM

2019. december 7. szombat 9.00 óra

Helyszín: ELTE TTK 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a, Eötvös Terem

Greiner István (Richter): Áramlásos kémia, előnyök és hátrányok

Manapság az áramlásos kémia egyre népszerűbb téma a szintetikus kémiával foglalkozó szaklapokban. Ez különösen igaz azokra a cikkekre, amelyek a gyógyszeriparhoz, vagy egyéb szigorúan minőségbiztosított kémiai folyamatokhoz kapcsolódnak. Az előadás során ezen folyamatok különleges tulajdonságai és néhány példa is ismertetésre kerül, hogy a hallgatóság mélyebb betekintést nyerhessen az ezzel foglalkozó vegyész munkájába.

Volk Balázs (Egis): Méretnövelési kihívások a gyógyszerhatóanyag-fejlesztésben - Egis esettanulmányokon keresztül

A gyógyszerhatóanyagok gyártóeljárásának kifejlesztése laborszinttől a nagylaboron és középüzemen keresztül nagyüzemi sarzsméretig számos kémiai, technológiai, gépészeti és reakcióbiztonságossági kihívást rejt magában. Az előadás az Egis Gyógyszergyár Zrt. originális és generikus gyógyszerkutatási és -fejlesztési tevékenységéből mutat be néhány érdekes közelmúltbeli esettanulmányt, többek között az áramlásos kémia, a szén-szén keresztkapcsolások és a Diels-Alder reakciók témaköréből.

Kotschy András (Servier): A szintetikus kémia szerepe a gyógyszerkutatásban

A mai gyógyszerkutatási célpontok jelentős része kívül esik a hagyományos kismolekulák (MW<500) területén, ami a gyógyszerjelöltek szerkezeti komplexitásának növekedéséhez vezet. A szintetikus kémiai felfedező kutatás ezért elengedhetetlen előfeltétele a hatékony gyógyszerkutatásnak. Az előadás egy gyógyszerjelölt kifejlesztése kereteiben mutatja be ez az egymásra utaltságot.

Répási József (Soneas): Metatézis - egy Nobel díjas felfedezés útja a labortól az ipari felhasználásokig

A Soneas a XiMo Kft ipari partnereként 2014-tól kezdődően állít elő metatézis katalizátorokat illetve fejleszt metatézis reakciókon alapuló technológiákat gyógyszerhatóanyagok, agrochemikáliák valamint aroma és illatanyagok előállítására. A Soneas a világon elsőként valósította meg a Nobel díjas Prof. Schrock által kifejlesztett W és Mo alapú metatézis katalizátorok üzemi méretű szintézisét illetve végez ipari méretű szintéziseket ezeknek a katalizátoroknak a felhasználásával.

Puskás István (Cyclolab): Gyakorlatok három gyűrűre: szemelvények a módosított ciklodextrinek világából

A ciklodextrinek három legismertebb képviselője keményítőből enzimatikus konverzióval előállítható ciklikus oligoszacharid.Változatos szintézismódszerekkel e három ciklodextrinből többszáz tonnányi méretben előállított közönséges tisztítószer készíthető, de néhány különleges ciklodextrin-származékot az emberiség a Marsra, illetve a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstökösre is küldött az élet esetleges nyomait kereső analitikai eszköz kritikus alkotórészeként. Célszerűen megtervezett ciklodextrin-származékokkal a mindennapok során elsősorban javított hatékonyságú gyógyszerkészítményekben találkozhatunk.

Tátrai Péter (Solvo): A gyógyszer nemcsak hat, de közlekedik is: a transzporterkutatás tanulságai a gyógyszerfejlesztés számára

Egy klinikai lead kiválasztása, majd optimalizálása során érthető módon -- az általános gyógyszerszerűség szempontjai mellett -- a célponton való szelektív hatás maximalizálása kapja a legnagyobb figyelmet. Ugyanakkor a drogmolekula szerkezete nemcsak a szer farmakodinámiáját, de a farmakokinetikáját, ezen belül a különböző drogtranszporter-fehérjékkel való kölcsönhatását is nagyban befolyásolja. Ígéretes gyógyszerjelöltek buknak el azon, ha a transzporterektől függő mozgásuk nem a kívánt módon alakul a biológiai határfelületeken, vagy ha más fontos gyógyszerek transzporter-mediálta közlekedését megzavarják. A Solvo világszinten úttörőként fejlesztette ki azokat az in vitro vizsgálatokat, amelyek a gyógyszer-transzporter kölcsönhatásokat megjósolva segítik az originális gyógyszerkutatást e csapdák elkerülésében.

Program

Közelgő események

További események