Természetes vegyületek fluortartalmú analógjainak előállítása
Számos irodalmi példa bizonyítja, hogy az elmúlt évtizedekben a fluor a nitrogén után a második legfontosabb heteroatommá vált a gyógyszertervezésben. Így például a C-H vagy C=O kötés C-F kötéssé történő helyettesítése sok esetben kedvezően befolyásolja a biológiailag aktív molekulák tulajdonságait, ami többek között a nagyobb metabolitikus stabilitással, a célfehérjéhez való növekvő kötődéssel és a megnövekedett membrán permeabilitással értelmezhető. Ezért a napjainkban fejlesztés alatt álló gyógyszer-hatóanyagok (API, Active Pharmaceutical Ingredients) nagy része fluortartalmú, vagyis ezekben a molekulákban egy vagy több fluoratom [C(sp3)-F, C(Ar)-F, C(HetAr)-F] vagy trifluormetil-csoport [C(sp3)-CF3, C(Ar)-CF3, C(HetAr)-CF3] található.
Az említett okokból fontos és érdekes terület a természetben előforduló, biológiai aktivitással rendelkező vegyületek fluortartalmú változatainak előállítása ("Fluorine mapping").
Az optimális szerkezetű hatóanyag megtalálása céljából tervezzük az alapmolekulák különböző helyeken fluortartalmú funkciós csoportokkal (pl. F, CF3, CH2CF3) helyettesített változatainak előállítását, majd ezt követően kooperáció keretében biológiai vizsgálatát.
A természetben előforduló alkaloidok hasznos vezérmolekulák lehetnek a gyógyszerfejlesztések során. Így szintetikus munkánk első részében a gyógyszeriparban gyakran alkalmazott izokinolinvázas alkaloidok módosítását tervezzük megvalósítani (pl. apomorfin 1, Parkinson-kór; berberin 2, 2-es típusú cukorbetegség; cherylline 3).
A szintézisek tervezése és optimalizálása során további fontos szempont a molekulák környezetbarát, költséghatékony és méretnövelhető előállításának kidolgozása. Az így előállított vegyületek a későbbiekben bonyolultabb szerkezetű molekulák építőköveként is felhasználhatóak.
Szabó Dénes, Nemes Anikó