Az extracelluláris vezikulák (EV-k) a sejtek közötti kommunikáció fontos szereplő és számos (pl. kardiovaszkuláris és daganatos) megbetegedés aktív mediátorai. A klinikai laboratóriumi technikák közül egyedül az áramlási citometria (FCM) lehet alkalmas az EV-k rutinszerű vizsgálatára, azonban a jelenleg elérhető berendezések, illetve az EV-k fényszórási tulajdonságaival átfedő referencia részecskék hiánya miatt az EV-alapú biomarker analízis klinikai alkalmazása még nem terjedt el.
Az EV-k FCM-el történő jellemzéséhez szükséges ideális referencia részecske az 50 nm – 500 nm-es mérettartományba esik, alacsony törésmutatóval rendelkezik, és stabil, jól jellemzett fluoreszcens jelölést tartalmaz. Az üreges organoszilika nanorészecskék (HOB-ok) megfelelnek az első két kritériumnak, azonban fluoreszcens jelölésük még nem megoldott. Jelen együttműködés keretében fluoreszcens ritkaföldfém-komplexekkel (pl. Eu, Gd, Er) jelölt HOB-ok előállítását tervezzük, trietoxiszilil-csoportokkal módosított kelátorok és organoszilika prekurzorok ko-kondenzációjával.

A tervezett fluoreszcens HOB-ok elsőként tennék lehetővé az FCM-alapú EV-jellemzés egyidejű fényszórás és fluoreszencia alapú kalibrációját, valamint a ritkaföldfém-komplexet tartalmazó HOB-ok abszolút részecskeszám-koncentrációjának meghatározása is lehetségessé válik az ún. „single particle” ICP-MS módszerrel, amelyet nemzetközi együttműködés keretében kívánunk megvalósítani.

Szalay Roland, Varga Zoltán